Hyra stuga i Sverige
 



Sommaridyll på egen sjöudde


Stuga, Hudiksvall, Hälsingland

AnnonsID 20276

Boendeyta: 80 m2
Antal rum: 6
Antal bäddar: 9 + 1 extrabädd



Beskrivning
På en egen udde intill sjön Håckstaviken ligger vår faluröda stuga, en riktig sommaridyll 15 km öster om Hudiksvall och halvvägs till Hölicks havsbad på Hornslandets udde.

Stugan består av en storstuga med öppen spis, kök med kyl och frys och rinnande vatten ur egen brunn, 3 sovalkover med totalt 5 bäddar, badrum med en separett, tvättmaskin, dusch och bastu. Dessutom ett loft via en trappa från storstugan med ytterligare 4 bäddar + en extra säng. Även ett utedass finns.

Stugan har en stor veranda som flitigt används för att äta middagar ute och njuta av den vackra vyn över sjön. Tomten är stor med en BBQ, en pizzaugn och en sandlåda samt flera sittplatser anpsassade för sol hela dagen. Båt och kanot finns för att ro eller paddla längs sjön.

Sjön blir snabbt varm på sommaren med badtemperaturer kring 20-25 grader. I sjön kan man fiska gädda och aborre, med egen fiskeutrustning. I skogen på bergsknallen bakom stugan kan man vandra och plocka blåbär och hallon (Juli-Augusti) och lingon (Augusti-September). Vill man göra en avstickare till havet är det ca 15 km till Hölick och Kuggören, båda med ett litet kapell. I Hölick finns en fin campingplats, minigolfbana, restaurang, vandringsleder samt 2 härliga sandtränder.

De närmsta affärerna, bank och systembolag finns i den charmiga trästaden Hudiskvall på ca 20 minuters bilavstånd. I Hälsingland kan man även besöka en av de många Hälsingegårdarna (världsarv) eller fynda på en gårdsauktion. En rolig utflykt är att trampa dressin längs den nedlagda järnvägen mellan Delsbo och Forsa.

Övrigt bra att veta:
Mobiltelefontäckningen är mycket god – däremot finns ej Wifi.
Medtag egna säng- och badlakan.
Slutstädning görs av hyresgästen.

Vid en avskild del av tomten finns ytterligare en stuga som ej ingår i uthyrningen. Under ett antal veckor per sommar är den bebodd.




Vägbeskrivning
Via E4:an norrut från Stockholm når man Hudiksvall på ca 3 timmar och därefter 20 minuter till Håckstaviken.



I närheten
Badplats
Fiske
Hav: 15 km
Minigolf: 6 km
Sjö
Skog
Strand
Vandringsleder



Priser och tillgänglighetsdatum
 Pris: 8750 kr/vecka, 1250 kr/dygn


Bytesdag: Söndag


Lediga veckor:

2024
XXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXX



Kontaktinformation
Sara Hedlin
Van Gaalenlaan 6
2613EC Delft, NL
Mobil: +31655726318




Bokningsförfrågan


 
Namn:   
Telefon:   
Epost:   
Meddelande:   
     (en kopia skickas till dig)



 







Bas:
El ingår
Husdjur välkomna
Rökning ej tillåten
Separata sovrum
TV


Bad/toalett:
Vattentoalett
Utedass
Dusch
Bastu


Mat:
Matlagningsmöjligheter
Microvågsugn
Frys
Kylskåp


Tvättmöjligheter:
Tvättmaskin


Övrigt:
Öppen spis
Mobiltelefontäckning


Utomhus:
Veranda
Uteplats med utemöbler
Utegrill
Trädgård




Liknande objekt
» Genuin hälsingegård i öppet landskap: 9 bäddar
» Smultron med egen strand och brygga: 10 + 3 bäddar
» Ski in - Baik out i Järvsöbacken: 12 bäddar


Fler i samma område
» Stugor i Hudiksvall




Annonsen skapad: 2019-02-21

Annonsen uppdaterad: 2025-03-23

Stugnet.se . 585 93 Linköping . Länka till oss .