Hyra stuga i Sverige
 



Välkommen till fasanhuset!


Fritidshus, Kräklingbo, Gotland

AnnonsID 8279

Boendeyta: 70 m2
Antal rum: 3
Antal bäddar: 5



Beskrivning
Det röda trähuset, byggt i skandinavisk stil, kallas kärleksfullt för ”Fasanhuset” av återkommande gäster, sedan en nyfiken fasan vid upprepade tillfällen visat sig i kanten av ängen. Huset ligger på östra Gotland, mitt i en naturskön och rofylld omgivning. Och det är inte bara fasanen som trivs här.

Huset är 70 m² stort och har ett rymligt, välutrustat kök och vardagsrum i öppen planlösning samt två sovrum med sammanlagt fem bäddar. Från vardagsrummet kommer man ut på en träterrass med utsikt över den orörda gotländska naturen. Här finns matbord, bekväma utemöbler och grill – perfekt för att njuta, koppla av och varva ner.

ÖSTRA GOTLAND – EN VÄRLD FÖR SIG

Du kommer att känna det direkt: knappt har du kommit fram förrän vardagens stress känns långt borta. Östra Gotland är betydligt mindre turistiskt än västkusten. Samtidigt finns allt du behöver inom bekvämt avstånd på Östergarnslandet för att göra tillvaron omväxlande och semestern i ”Fasanhuset” trivsam:

värdar som talar tyska och engelska, känner varje hörn av ön och gärna delar med sig av sina bästa smultronställen

snabbt internet med kostnadsfritt Wi-Fi via fiber samt TV

endast 3 kilometer till Östersjön fågelvägen

säsongens grönsaker och jordgubbar, dagsfärska från den lokala grönsaksodlarens gårdsbutik

liten livsmedelsbutik, bensinstation, café, kiosk och restaurang i grannbyn Katthammarsvik; där finns även en familjevänlig och välskött badplats med långgrund sandstrand, idealisk för barnfamiljer

SOL, BAD OCH SAKER ATT GÖRA

I närområdet finns några av östra Gotlands vackraste stränder – vissa gömda bakom väldoftande tallskog med mjuka, intensivt gröna mossmattor, andra mer öppna men knappast mer välbesökta. Alla är allmänna och lätta att nå efter en kort färd. Tack vare det flacka landskapet är det dessutom enkelt att ta sig dit med cykel.

De vidsträckta vikarna vid Sandviken, Grynge och Sjaustru erbjuder sol, sand och hav så långt ögat når. Om det står en enda människa längst bort i en annars öde sandvik kan gotlänningarna redan konstatera: ”I dag är det lite turistigt här.” Den gotländska humorn är lika solig och torr som öns varma, men sällan alltför heta, långa sommardagar.

Föredrar du stenstränder? Självklart finns även sådana, och de är dessutom rika på fossil. På sommaren är det underbart att vandra genom de glesa tallskogarna och plocka blåbär och lingon. På hösten väntar kantareller och stensopp.

Även området precis kring huset lämpar sig utmärkt för promenader och cykelturer. För längre utflykter ligger busshållplatsen bara några hundra meter från huset. Den livliga medeltida Hansestaden Visby ligger på västkusten, cirka 40 kilometer bort, och nås med bil eller buss på ungefär 45 minuter.





Vägbeskrivning
När du kör av färjan svänger du höger och följer kusten fram till en rondell. Kör rakt fram till nästa rondell. Där svänger du vänster och fortsätter till den tredje rondellen, vid Gotlands största livsmedelsbutik, ICA Maxi.

Fortsätt på väg 143 i riktning mot Roma och passera det historiska Roma kloster från 1100-talet. I Roma fortsätter du rakt fram mot den lilla orten Ala. Där svänger du vänster in på väg 146, skyltat mot ”Slite/Katthammarsvik/Kräklingbo”. När du ser den gamla väderkvarnen på vänster sida vet du att du är på rätt väg.

Efter cirka 2 kilometer, i Kräklingbo, svänger du höger mot Katthammarsvik och fortsätter på väg 146.

Cirka 1 kilometer utanför byn (GPS: 57°2628.2N 18°4412.7E) ser du gården med det lilla röda huset på vänster sida av vägen.

Sväng in. Kom fram. Andas ut.

Välkommen till Fasanhuset!



I närheten
Affär: Nästa finns i Katthammarsvik 8 km bort
Apotek: Finns i Roma, Hemse, Slite och Visby
Badplats: Några av öns absolut finaste stränder fins inom några km avstånd, Sandviken, Grynge, Sjaustru etc.
Bank: Visby, Slite och Hemse.
Busshållplats: Bussen stannar direkt framför huset
Cykeluthyrning: Finns ett flertal i Katthammarsvik, kan också ordnas på plats
Fiske: Havsöring går att fiska 3 km bort i Histilles där det också finns ett rikt och intressant fågelliv.
Fotbollsplan: Finns i Katthammarsvik, 8 km bort.
Golf
Hav: Havet finns ju överallt. Närmaste avstånd är 3 km.
Lekplats: I omedelbar anslutning till huset finns en liten skogsdunge med en koja. Annars finns de roligaste lekplatserna i Visby.
Minigolf: Finns i Katthammarsvik.
Restaurang: Öns bästa (!) restaurang, Krakas Krog som är med i White Guide finns i Kräklingbo. En helhetsupplevelse med god lokalt producerad mat, trevlig och kunnig personal. I Katthammarsvik finns en trevlig fiskrestaurang och i gamla skolhuset i Östergarn serveras lättare rätter och hembakat.
Ridning: Många möjligheter finns på ön.
Simhall: I Roma 2 mil bort.
Skog: Finns runt knuten.
Strand: Rekommenderar en promenad runt Sysne Udd där ni också kan köpa färskrökt fisk direkt från Rökeriet.
Tennis: Finns i Katthamamrsvik.
Vandringsleder: Rekommenderar underbara Torsburgen. Magiskt vackert område med många sällsynta växter och fjärilar. Beundrades även av Linnée.



Priser och tillgänglighetsdatum
LLågsäsong: 8000 kr/vecka
HHögsäsong: 11000 kr/vecka
M1Mellansäsong: 9500 kr/vecka


Bytesdag: Lördag


Lediga veckor:

2026 2027
XXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXX
XXX43444546474849505152
53



Kontaktinformation
Marianne Westerlund
Österby 179, Kräklingbo
623 70 Katthammarsvik
Mobil: 0730339583




Bokningsförfrågan
Skicka en fråga till uthyraren. Du får en kopia till din e-post.
Detta är bara en förfrågan, inte en bokning.
–
(en kopia skickas till dig)
 









Bas:
El ingår
Husdjur ej tillåtna
Rökning ej tillåten
Separata sovrum
TV


Bad/toalett:
Vattentoalett
Dusch


Mat:
Matlagningsmöjligheter
Frys
Kylskåp


Övrigt:
Mobiltelefontäckning


Utomhus:
Veranda
Uteplats med utemöbler
Utegrill
Trädgård




Liknande objekt
» Soligt Gotlandshus på Sudret: 5 + 1 bäddar
» Havsutsikt - fräscht!: 5 + 1 bäddar
» Fritidshus nära Blå lagunen och Gotland: 5 bäddar
» 2 plansvilla: 5 + 1 bäddar


Fler i samma område
» Stugor i Kräklingbo


Karta

Annonsen skapad: 2012-05-08

Annonsen uppdaterad: 2026-10-09

Stugnet.se . 585 93 Linköping . . Länka till oss .