Hyra stuga i Sverige
 



Torpstuga med vatten och el årsvis


Stuga, Vretstorp, Närke

AnnonsID 26638

Boendeyta: 30 m2
Antal rum: 1
Antal bäddar: 1



Beskrivning
Torpstuga från sent 1800-tal som vi hyr ut årsvis är nu ledig för ny hyresgäst.
Vi söker en entusiastisk torpare som vill leva lantliv, pyssla, påta och njuta av lantluften.
Stugan är ca 30 kvm med liten hall, kök med järnspis, rum med öppen spis och ett litet rum som från början använts som skafferi/förråd men även varit sovalkov under åren. El finns. Kommunalt vatten är påkopplat sommartid till diskbänk utvändigt med kran och en separat kran för trädgårdsslang el.dyl.. Utedass, vedbod och förråd finns. Tomten är ca 2000 kvm och är delvis skogstomt och delvis klippt gräsmatta. Gränsar mot skog, finns enstaka fruktträd i varierande skick. Enstaka möbler, redskap och utrustning finns i stugan som man får använda om man önskar.
Stugan är belägen strax utanför Vretstorp i södra Närke och ligger högt med härlig utsikt över Viby-slätten med Kilsbergen i horisonten. Inom 15 min promenad finns ICA, pizzeria, bussar mm. I anslutning till tomten passerar elljusspåret så det rör sig lite motionärer och hundrastare i omgivningarna.
Närmaste bad är Gallabergasjön som har en kommunal badplats och ligger ca 4 km bort. Elljusspåret är en trevlig slinga där högsta punkten bjuder på en härlig utsikt över landskapet.
Vi som äger stugan är Johan och Eva Fogel och vi bor i gården på andra sidan vägen med tre katter och två minigrisar och några höns. Nära, men inte så att man springer på varandra.
Vi söker i första hand en hyresgäst som vill ta sig an stugan och tomten på lång sikt, tycker om att pyssla, uppskattar att det ser trevligt och bebott ut samt lugnet och friska luften. Vill man vara kreativ och bygga, måla och fixa så ges stor frihet. Enklare underhåll sköts av hyresgäst.
Tillträde från 1 maj 2026.
Årshyra 17.000 kr + el
Om det låter som något för er så får ni gärna skicka en presentation och beskriva vilka ni är så återkommer vi sedan.



I närheten
Affär: 1
Badplats: 4
Busshållplats: 1
Sjö: 4
Skog: 0



Priser och tillgänglighetsdatum
Pris: Kontakta uthyraren för prisuppgift


Bytesdag: Valfri





Kontaktinformation
Johan Fogel
Kapuragatan 50
69450 Vretstorp
Tel: 0761442919
Mobil: 9761442010
Hemsida:




Bokningsförfrågan
Skicka en fråga till uthyraren. Du får en kopia till din e-post.
Detta är bara en förfrågan, inte en bokning.
(en kopia skickas till dig)
 







Bas:
Husdjur välkomna
Rökning ej tillåten


Bad/toalett:
Utedass


Mat:
Kylskåp


Övrigt:
Öppen spis
Mobiltelefontäckning


Utomhus:
Veranda
Trädgård




Liknande objekt
» Stuga med fin utsikt över Tysslingesjön: 1 + 1 bäddar
» Paradiset vid sjön: 2 bäddar
» Sommarstuga direkt på sjökanten: 2 bäddar
» Idylliska Sixtorp vid Södra Kilsbergen: 2 + 6 bäddar


Fler i samma område
» Stugor i Vretstorp




Annonsen skapad: 2026-03-14

Annonsen uppdaterad: 2026-03-14

Stugnet.se . 585 93 Linköping . Länka till oss .